jak wybrać kurs, aby osiągnąć sukces?

 

Nie da się ukryć – branża fryzjerska przeżywa aktualnie absolutny rozkwit swoich możliwości.  Choć ostatni czas (z wielu powodów) był dla przedsiębiorców nie lada wyzwaniem – część z nas  postanowiła spróbować swoich sił w nowych, nieznanych dotąd dziedzinach. Osoby zainteresowane  rozwojem we fryzjerstwie męskim – w celu rozpoczęcia pracy, stawały niejednokrotnie przed niełatwym dylematem: „Jakie szkolenie wybrać, aby  rzeczywiście nauczyć się zawodu?”. Jak się okazuje – odpowiedź wcale nie musi być trudna i  skomplikowana. Wyłącznie praktyczne, pozwalające na nabycie konkretnych umiejętności szkolenia – pozwalają osobom zainteresowanym rzeczywiście zaistnieć w branży. Chociaż w Polsce istnieje wielu  nauczycieli oraz akademii, które mogą nauczyć Cię zawodu Barbera – nie wszystkie z nich zapewnią  kompleksową dawkę wiedzy, niezbędną do osiągnięcia oczekiwanego przez Klientów  profesjonalizmu. Dlaczego warto zapoznać się z treściami, które przygotowałem dla Ciebie w  tym mini artykule? Powodów jest kilka. Przede wszystkim – nie tracisz czasu na poszukiwanie porad i  informacji, które pomogłyby Ci odpowiedzieć na pytanie: „Który kurs rzeczywiście da mi rzetelną  wiedzę?”. Po drugie – możesz mieć pewność, że… sam przez to przechodziłem. Doskonale wiem jak  wiele treści w Internecie jest zwyczajnie mylących i nieprawdziwych. Po trzecie – zanim wybierzesz  kurs dla siebie, warto abyś dowiedział / a się na jakie aspekty warto zwrócić uwagę. Start w branży to  niezwykle istotny krok – nie traktuj go „po macoszemu”. Wiedza, którą zdobędziesz dzięki  wybranemu przez siebie kursowi – pozwoli Ci zacząć tak, jak chcesz… czyli na możliwie najwyższym  poziomie! Weź jednak pod uwagę jedną bardzo istotną rzecz – sam wybór kursu (choćby najlepszego) nie wystarczy. To, czy zostaniesz dobrym (czy przeciętnym) Barberem zdefiniują Twoje cechy osobiste – połączenie odwagi, determinacji, samozaparcia do spełniania marzeń. Pewnie słyszałeś / aś  powiedzenie o tym, że „gdy będziesz robił / a to co kochasz, to nie przepracujesz ani dnia w swoim  życiu”. Właśnie tego Ci życzę. Wybierz dobrze – nie zadowalaj się kursami, które nie spełniają Twoich  oczekiwań. A zatem… przejdźmy do rzeczy! Jak znaleźć kurs, który zapewni Ci odpowiedni start w branży? Przybywam z pomocą!

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie „Na jaki kurs postawić?” na początku warto dowiedzieć  się na jakie nie zwracać uwagi. Podczas swojej pracy na stanowisku Barbera zauważyłem jedną  ciekawą rzecz – bardzo dużo osób szuka opinii o szkoleniach poprzez grupy dostępne na Facebooku. Na początku nieco mnie to rozbawiło – i sam zacząłem przeglądać „kręgi społeczne” w social mediach. Jakie było moje zdziwienie, gdy okazało się, że… pozytywne opinie i tak zwane „polecajki” na grupach a propos konkretnych szkoleń pozostawiają osoby ściśle z nimi związane! Dziś absolutnie nie bawi mnie już poszukiwanie kursów na grupach – niestety, w dużej mierze miejsca tego typu są wręcz przesiąknięte „kółkami wzajemnej adoracji”. Jakie opinie w wyborze kursu są najlepsze? Oczywiście te… rzetelne! Autoreklama to słaby pomysł na pozyskanie Uczestnika. Wiesz co jeszcze  mnie zastanawia? To czy rzeczywiście kurs, który potrzebuje tego typu „rozgłosu” zasługuje na miano godnego uwagi. Myślę, że oboje znamy już odpowiedź na to pytanie. Moja pierwsza rada? Do facebookowych grup podchodź ostrożnie. Stracisz tylko czas i… pieniądze. Jednak to nie wszystkie wnioski, jakie wyciągnąłem z obserwacji grup i miejsc na stronach, oferujących szkolenia w zawodzie barbera. To, co najbardziej daje do myślenia to brak negatywnych opinii, jedyne co można sprawdzić to pozytywne opinie na firmowych kontach. Co o tym myślę? Jestem pewien, że osoby wystawiające wyłącznie dobre opinie  nie mają żadnego porównania – a co za tym idzie, również punktu odniesienia do innych kursów przez co trudno jest im wystawić w pełni rzetelną notę. Morał po kilku dniach spędzonych na grupach (ja przez to przebrnąłem – Ty możesz zaoszczędzić czas!) nasuwa się sam – wybierz szkolenie świadomie i… nie spiesz się z decyzją. Daj sobie kilka (jeśli potrzebujesz – może nawet kilkanaście dni) na wybór tego, które najbardziej Ci odpowiada. Pochopne decyzje – spowodowane najczęściej  „wylewającymi się” wręcz z wielu profili pozytywnymi recenzjami szkolenia czy kursu – mogą kosztować Cię sporo energii i pieniędzy. Decydując się na wybór konkretnego kursu – miej na uwadze, jak ważną decyzję właśnie podejmujesz. To w dużej mierze od niej zależy jak potoczą się Twoje zawodowe losy – a przecież nie chcesz być przeciętnym barberem! Wskazówki, które  przytaczam poniżej mają na celu pomoc w dokonaniu w pełni świadomego, przemyślanego i przede  wszystkim zadowalającego Cię wyboru. Być może nasuną Ci się pytania czy aby na pewno nie jest to autopromocja szkoleń, które oferuję – nie po to tworzę te treści. Sam kiedyś zaczynałem – i wiem jak ważne są odpowiednie wybory i…  wsparcie kogoś, kto już tę drogę przeszedł. Zapraszam Cię do lektury, która – mam taką nadzieję –  ukierunkuje Cię na jak najlepszy wybór. Powodzenia w zbieraniu doświadczeń jako barber! 

P.S. Pamiętaj, że zawsze możesz tutaj wrócić – i raz jeszcze zapoznać się z przedstawionymi przeze  mnie radami. Decyzja o starcie jest ważna – to pierwszy krok, który może zaprowadzić Cię do sukcesu 🙂 Trzymam kciuki!

  1. Zweryfikuj głównego szkoleniowca.

Weryfikacja szkoleniowca – chociaż może wydawać się być oczywistym krokiem – często  umyka początkującym osobom. Dlaczego to właśnie ona jest tak ważna? Poprzez weryfikację  głównego szkoleniowca (lub szkoleniowców – jeśli kurs jest prowadzony przez kilka osób)  dowiesz się jak dużo jest Cię w stanie nauczyć prowadzący szkolenie. Niestety, całe mnóstwo  szkoleń jest prowadzonych przez osoby, które potrafią się „sprzedać”, a niekoniecznie…  wykonywać swój zawód. Aby czuć się maksymalnie bezpiecznie przy wyborze szkoleń –  znajdź swojego szkoleniowca w sieci. Najpopularniejsze miejsce dla stylistów – barberów?  Oczywiście Instagram! Zapoznanie się z portfolio prowadzącego kurs pomoże Ci w ocenie  jakości strzyżeń – zwróć uwagę na kształt fryzury i czystość cieniowania. Nie sugeruj się  jakością zdjęcia – nie każdy barber jest mistrzem fotografii (choć większość profesjonalnych  korzysta również z wysokiej jakości sprzętu i doskonale zdaje sobie sprawę jak istotne są  social media w tej branży). Tak czy inaczej – na początku powinna interesować Cię wyłącznie  precyzja Jego cięcia, kreatywność, wykonanie, podejście do Klienta. Im więcej prac obejrzysz  – tym lepiej dla Ciebie! Jeśli z jakiś powodów Twój szkoleniowiec nie posiada swojego miejsca w sieci – zwróć się do niego z prośbą przesłania portfolio (na przykład na maila). Co zrobić w  sytuacji, kiedy prowadzący kurs nie chce udostępnić swoich prac? Zastanowić się dwa razy!  Bez wątpienia powinien być to sygnał ostrzegawczy. Dlaczego profesjonalista, mistrz w  swoim fachu, osoba, która chce uczyć innych nie zamierza się podzielić efektami swojej pracy? Pytanie zostawię otwarte…

  1. Sprawdź wielkość grupy i liczbę trenerów.

Każdy z nas jest inny – i każdy ma inne potrzeby. Tak, szkoleniowe również! Aby jak najlepiej  przyswoić wiedzę – warto odpowiedzieć sobie na jedno istotne pytanie: „Jaką osobowość  posiadasz?”. Brzmi zabawnie? Już tłumaczę! To, jak szybko i efektywnie nauczysz się zawodu  – zależy od grupy, w jakiej będziesz pracował / a. Osoby ekstrawertyczne – lubiące  towarzystwo innych uczestników, ceniące wymianę informacji i doświadczeń, chcące  nawiązywać nowe znajomości – doskonale odnajdą się w większych, nawet 

powyżej dziesięcioosobowych grupach. Z kolei ci z nas, którym bliżej do introwertyków znacznie więcej zaczerpną z małych, kameralnych grup, w których będą czuć się  maksymalnie swobodnie. Ilość przydzielonych do grupy trenerów powinna zapewnić  uczestnikom poczucie bezpieczeństwa i pewność, że są „zaopiekowani” przez konkretną,  profesjonalną osobę. Optymalna ilość kursantów na jednego trenera nie powinna  przekraczać trzech osób – tak, by osoba prowadząca mogła w pełni przekazać wiedzę i  nadzorować poczynania swoich podopiecznych. Jest to szczególnie ważne na samym  początku kursu – wraz z upływem czasu kursanci nie tylko nabierają wprawy, ale również  stają się bardziej pewni siebie w działaniach.

  1. Sprawdź prace kursantów.

Podobnie jak weryfikowałeś / aś prowadzącego kurs – zweryfikuj również uczestników  poprzednich edycji szkoleń! Znajdziesz ich po komentarzach, polubieniach i recenzjach w  mediach społecznościowych danej akademii. Oglądaj, oglądaj i jeszcze raz oglądaj –  wszystko to, co tylko znajdziesz w sieci. Być może część z nich udostępniła video, zdjęcie,  relację czy rolkę, na których doskonale widać poczynania podczas szkolenia. Jeśli znasz kogoś, kto odbywał ten kurs przed Tobą – nie bój się napisać i zapytań o rzeczywiste wrażenia. Tylko  poprzez sumienną weryfikację będziesz w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie: „Czy aby na  pewno nie wyrzucę pieniędzy w błoto?”. Przeglądając dostępne w Internecie treści  uczestników poprzednich szkoleń – zwróć uwagę na technikę Ich pracy, obecność trenerów  podczas strzyżeń, atmosferę. Pamiętaj – wszystko ma znaczenie! Oczywiście – część filmów /  zdjęć może zostać uatrakcyjniona na potrzeby social mediów (jednak i to da się rozpoznać!).  Co zrobić w przypadku, kiedy natknę się na opinie, budzące wątpliwość? W przypadku tak  istotnej decyzji jak wybór pierwszego, profesjonalnego kursu – lepiej nie ryzykować! Daj  sobie czas – im więcej informacji znajdziesz, tym większą będziesz miał / a pewność, że kurs  spełni (lub nie) Twoje oczekiwania.

  1. Wyposażenie akademii

Wszyscy lubimy pracować na sprawnym, dobrej jakości i nowoczesnym sprzęcie. W  przypadku osób, rozpoczynających przygodę z zawodem barbera – jest to nie tylko  „widzimisię”, ale również konieczność! Zwróć uwagę na wyposażenie akademii, w której  zamierzasz odbyć swój pierwszy kurs – nie warto uczyć się pracy tradycyjną maszynką „na  kablu”, jeśli obecny rynek oferuje maszynki bezprzewodowe. To właśnie na  nowoczesnym, dobrej jakości sprzęcie prawdopodobne będziesz pracował / a w przyszłości –  odbywanie szkolenia na maszynkach, które lata świetności mają już za sobą, nie jest więc  najlepszym pomysłem. To trochę tak jakby prawo jazdy na ciężarówkę robić na samochodzie  osobowym. Czy to ma sens? Niekoniecznie. Ważnym wyposażeniem akademii  są  również główki treningowe, na których przyjdzie Ci stawiać pierwsze kroki. Może zdarzyć się  tak, że szkoła, którą wybrałeś – poprzez zakup niskiej jakości główek – zamierza  przyoszczędzić na… kursie barbera. I choć rzeczywistość może okazać się smutna – lepiej  zrezygnować z tego typu szkoleń, niż zaangażować się w kurs, który zatrzymał się w czasie.  Dążysz do tego, by być profesjonalistą – a profesjonaliści potrzebują jakościowego sprzętu.  Nie daj sobie wmówić, że nauka na maszynce „na kablu” jest wciąż aktualna – wymagaj,  sprawdzaj, weryfikuj i… wybieraj świadomie!

  1. Ilość modeli do strzyżeń.

Decydując się na wybór najlepszej dla siebie akademii – zwróć uwagę na ilość modeli, na  których będziesz odbywał / a strzyżenia podczas zajęć praktycznych. Jak powszechnie  wiadomo – ilość nie zawsze znaczy jakość! Nie musisz mieć do dyspozycji całej rzeszy osób,  aby poczuć się pewnie w tym co robisz – ważne, by podczas kursu umożliwiono Ci strzyżenie  na modelu w taki sposób, abyś mógł / mogła robić to spokojnie, bezstresowo i… jak najwięcej wyciągnąć z każdego strzyżenia! Pamiętaj – to nie sprint, a maraton. Każde strzyżenie to dla  Ciebie bezcenna lekcja na przyszłość. Co istotne, nie zrażaj się również błędami (które  przydarzają się przecież najlepszym). Każde niedociągnięcie pozwala na wysnucie konkretnych, sprzyjających rozwojowi wniosków – jest więc dodatkową lekcją dla Ciebie,  początkującego barbera! Mając odpowiednie pole do działania, będziesz w stanie  zaprezentować całe spectrum możliwości – co oznacza, że w nową branżę wejdziesz nie tylko  z odpowiednią dawką pewności siebie, ale również… z uśmiechem na ustach!

  1. Co warto wiedzieć?

Chociaż to ostatnia rada – jest tak samo istotna (a może nawet najistotniejsza!) jak inne. Idealny start w profesji barbera? Odpowiedni balans teorii i praktyki! Bez solidnego fundamentu rzetelnej, profesjonalnej wiedzy – nie można spodziewać się rezultatów. Z drugiej strony – bez systematycznych, momentami żmudnych, ale jakże satysfakcjonujących ćwiczeń, nie osiągniesz perfekcji w zawodzie. Właściwe proporcje teorii i praktyki,  zachowanie balansu, dopasowanie programu pod grupę podczas szkolenia to niezbędny  warunek jego powodzenia! Jeśli przystąpisz do strzyżeń bez informacji na temat fryzjerstwa  męskiego – Twój model z całą pewnością poczuje się zawiedziony efektem (podobnie jak  Twoi Klienci w przyszłości).

Jak widać – wybór odpowiedniego szkolenia nie jest zupełnie prosty. Akademie fryzjerstwa  prześcigają się z pomysłami na to, jak przyciągnąć kursanta. Niezależnie od tego, na które  szkolenie się zdecydujesz – nie zapomnij o porządnej weryfikacji przed dokonaniem wyboru! Nie decyduj się na „pierwsze lepsze” szkolenie – naszpikowane pozytywnymi  opiniami. Jak już wiesz – potrafią być one mylące. To od Ciebie i od Twojego  (przemyślanego!) wyboru zależy Twój start w branży. Wierzę, że mądrze wykorzystasz moje  rady!

Do zobaczenia na szkoleniach!

Patryk Szlachtowicz.